I-70L over Over Souder AVE
Good Condition53 years old43,168 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.84 Mi. E. Of Us62 |
| Carries | I-70L |
| Crosses | Over Souder AVE |
| Coordinates | 39.95011, -83.02114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 67.6 ft (20.6 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 457.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,168 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504669 |