I-70 over Over SR 315 And Ramps
Fair Condition51 years old27,081 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.03 Mi E Of Us62 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over SR 315 And Ramps |
| Coordinates | 39.95094, -83.01779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 706.7 ft (215.4 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 2886.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,081 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504677 |