I-70 over Sr315s To Ir70 E Ovr Rmp
Good Condition67 years old92,450 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.11 Mi E. Of I-71 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Sr315s To Ir70 E Ovr Rmp |
| Coordinates | 39.95104, -83.01545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.4 ft (23.9 m) |
| Max Span | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 294.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,450 (2010) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504383 |