I-70 over Us-33 (livingston)
Fair Condition60 years old106,492 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.1 Mi E Of Kelton AVE |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Us-33 (livingston) |
| Coordinates | 39.94835, -82.94363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Width | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Area | 873.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,492 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505193 |