Us-33 (livingston) over Alum Creek
Good Condition86 years old30,087 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.06 Mi E Of Ir70 |
| Carries | Us-33 (livingston) |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 39.94830, -82.94270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 1364.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,087 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501635 |