670e To 315n Ramp over Rpsiir670esr315novrsr315
Good Condition26 years old41,780 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Columbus |
| Carries | 670e To 315n Ramp |
| Crosses | Rpsiir670esr315novrsr315 |
| Coordinates | 39.96848, -83.02250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.8 ft (61.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 599.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,780 (2003) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505959 |