I-670 over SR 315 / Olentangy R.
Good Condition26 years old74,266 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.16 Mi E Of Us33 |
| Carries | I-670 |
| Crosses | SR 315 / Olentangy R. |
| Coordinates | 39.96852, -83.02279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 687.7 ft (209.6 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Area | 6204.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74,266 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505924 |