Ir670 over Ramp To 670eb Over Ns Rr
Good Condition33 years old11,345 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.53 Mi N Of US 40 |
| Carries | Ir670 |
| Crosses | Ramp To 670eb Over Ns Rr |
| Coordinates | 39.97306, -82.99706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.6 ft (39.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 505.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,345 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506149 |