I-670 Eb/wb over Over N Fourth ST (usr23)
Good Condition23 years old96,733 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .07 Mi East Of Third ST |
| Carries | I-670 Eb/wb |
| Crosses | Over N Fourth ST (usr23) |
| Coordinates | 39.97583, -82.99814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 144.7 ft (44.1 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Area | 2002.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 96,733 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506289 |