I-670 over Over Ross Lab Access Rd.
Good Condition64 years old92,596 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.95 Mi E Of Sr315 |
| Carries | I-670 |
| Crosses | Over Ross Lab Access Rd. |
| Coordinates | 39.97438, -82.99382 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.8 ft (73.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 3007.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,596 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506335 |