Harrisburg-london over Ir-71
Good Condition62 years old196 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.4 Mi N Of Pickaway Co |
| Carries | Harrisburg-london |
| Crosses | Ir-71 |
| Coordinates | 39.81283, -83.18866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.3 ft (114.1 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1220.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506726 |