US 62 over Big Darby Overflow
Good Condition71 years old11,120 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.34 Mi N Of Pickaway Co |
| Carries | US 62 |
| Crosses | Big Darby Overflow |
| Coordinates | 39.81128, -83.15935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 262.1 ft (79.9 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 839.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,120 (2010) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502887 |