Ir 71 over Big Darby Creek
Good Condition6 years old21,350 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.53 Mi N Of Pickaway Co. |
| Carries | Ir 71 |
| Crosses | Big Darby Creek |
| Coordinates | 39.82118, -83.16978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.4 ft (94.9 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 1945.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,350 (2018) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506786 |