Dersch Road over Stillwater Creek
Fair Condition28 years old3,025 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 1.8 Mi E/o Airport RD |
| Carries | Dersch Road |
| Crosses | Stillwater Creek |
| Coordinates | 40.47987, -122.25956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 236.2 ft (72 m) |
| Max Span | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 734.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,025 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0048 |