Deschutes RD over Hawes Gulch
Fair Condition82 years old3,380 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 150 Ft S Dersch RD |
| Carries | Deschutes RD |
| Crosses | Hawes Gulch |
| Coordinates | 40.47573, -122.24143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 125 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1944 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,380 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0067 |