Usr 20 over Over Plum Creek
Fair Condition39 years old7,567 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 3.97 Miles East Of SR 58 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | Over Plum Creek |
| Coordinates | 41.29939, -82.15806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 301.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,567 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701941 |