Parsons RD over Black River
Good Condition10 years old2,850 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.24 Miles East Of Hale |
| Carries | Parsons RD |
| Crosses | Black River |
| Coordinates | 41.27944, -82.16250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 297.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,850 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4730001 |