SR 511 over Over Lor-20-0973 (ramp)
Fair Condition39 years old6,630 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.36 Miles East Of SR 58 |
| Carries | SR 511 |
| Crosses | Over Lor-20-0973 (ramp) |
| Coordinates | 41.29242, -82.17089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1103.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,630 (2011) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707370 |