SR 83 over French Creek
Good Condition41 years old14,486 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 3.93 Miles North Of US 20 |
| Carries | SR 83 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.44718, -82.01949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,486 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704223 |