SR 83 over Over Lor-090 -2054
Fair Condition56 years old14,485 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .32 Miles North Of SR 254 |
| Carries | SR 83 |
| Crosses | Over Lor-090 -2054 |
| Coordinates | 41.46418, -82.02199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.2 ft (86 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1444.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,485 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704266 |