Riegelsberger Road over French Creek
Good Condition12 years old3,379 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 50 Ft W Of Jaycox Road |
| Carries | Riegelsberger Road |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.43497, -82.00302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 158.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,379 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4760000 |