Ir 90 over Over Lor-54-0514 Th-54
Fair Condition52 years old3,911 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.09 Mi East Of Erie Co |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Lor-54-0514 Th-54 |
| Coordinates | 41.40291, -82.14901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 526.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,911 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704398 |