Murry Ridge RD over I80 Ohio Tpk
Fair Condition72 years old2,032 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6mi East Of Exit 8a |
| Carries | Murry Ridge RD |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.39015, -82.14999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 535.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,032 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729307 |