Ir 90 over Over Lor-002-1169r
Good Condition52 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.38 Mi E Of Ohio Trnpk |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Lor-002-1169r |
| Coordinates | 41.40392, -82.14524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 927.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2019) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704401 |