Ir 90 over Over Csx Rr
Good Condition17 years old31,861 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .60 Miles East Of SR 2 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Csx Rr |
| Coordinates | 41.40383, -82.12994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 848.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,861 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704517 |