Ir 480 over Over Lear Nagle Th-55
Good Condition46 years old54,153 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .45 Mi W Of Cuy Co Line |
| Carries | Ir 480 |
| Crosses | Over Lear Nagle Th-55 |
| Coordinates | 41.38712, -81.97888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 1649.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,153 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707583 |