Tpk Exit 152 Ramp over Lorain RD - Cr12 - Sr10
Fair Condition72 years old3,560 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.1mi East Of Exit 9 |
| Carries | Tpk Exit 152 Ramp |
| Crosses | Lorain RD - Cr12 - Sr10 |
| Coordinates | 41.38000, -81.98333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 480.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,560 (1979) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729943 |