I80 Oh Tpk over Tpk Exit 152 Ramp
Good Condition72 years old37,444 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.1mi West Of Exit 152 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Tpk Exit 152 Ramp |
| Coordinates | 41.37842, -81.98782 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Area | 1708.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,444 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729862 |