Dersch RD over Dry Creek
Fair Condition63 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 2.8 Mi W Ash Creek RD |
| Carries | Dersch RD |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 40.47905, -122.20537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 321.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0074 |