SR 83 over Over Lor-10-0296
Poor Condition47 years old6,159 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.86 Miles North Of SR 82 |
| Carries | SR 83 |
| Crosses | Over Lor-10-0296 |
| Coordinates | 41.35553, -82.01936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 275.9 ft (84.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 1185.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,159 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4708431 |