Sugar Ridge Rd. over Creek Sugar Ridge
Poor Condition35 years old14,095 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .07mi.west Of |
| Carries | Sugar Ridge Rd. |
| Crosses | Creek Sugar Ridge |
| Coordinates | 41.37421, -82.03320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,095 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4740483 |