SR 83 over I80 Ohio Tpk
Good Condition72 years old6,159 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5mi East Of Exit 9 |
| Carries | SR 83 |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.37993, -82.01871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 652.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,159 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729757 |