Deschutes RD over Bend Creek
Good Condition46 years old3,632 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 2.0 Mi S Of SR 44 |
| Carries | Deschutes RD |
| Crosses | Bend Creek |
| Coordinates | 40.53063, -122.23890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 234.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,632 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0068 |