Old 44 DR over Little Cow Creek
Fair Condition28 years old2,860 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.6 Mi E. Of Deschutes RD |
| Carries | Old 44 DR |
| Crosses | Little Cow Creek |
| Coordinates | 40.56378, -122.22795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1243.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,860 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0097 |