Silver Bridge Road over Cow Creek
Fair Condition40 years old700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.1 Mi S Old RTE 44 DR |
| Carries | Silver Bridge Road |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 40.56361, -122.21989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 548.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0056 |