I80 Oh Tpk over Quarry RD
Fair Condition72 years old41,230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 4.8mi West Of Exit 142 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Quarry RD |
| Coordinates | 41.37681, -82.25276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 1436.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,230 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4728963 |