Middle Ridge Rd. over Beaver CR Middle Ridge
Good Condition32 years old5,854 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.7mi.east Of |
| Carries | Middle Ridge Rd. |
| Crosses | Beaver CR Middle Ridge |
| Coordinates | 41.38118, -82.24020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 202.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,854 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4737407 |