Bainbridge Road over French Creek
Good Condition30 years old8,038 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 70 Ft W Of Kenssington DR |
| Carries | Bainbridge Road |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.38518, -82.00652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 140.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,038 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4774973 |