Chamberlain RD over E.b.black Rv Chamberlain
Poor Condition88 years old878 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .35mi.north Of |
| Carries | Chamberlain RD |
| Crosses | E.b.black Rv Chamberlain |
| Coordinates | 41.26907, -82.05689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 68.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 878 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734297 |