Parsons Rd. over Black River Parsons Rd.
Good Condition116 years old3,233 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .31mi.west Of SR |
| Carries | Parsons Rd. |
| Crosses | Black River Parsons Rd. |
| Coordinates | 41.27451, -82.06682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 284.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,233 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738527 |