Elm Street over Cxs Rr
Good Condition21 years old1,949 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | Elm ST Over Rr |
| Carries | Elm Street |
| Crosses | Cxs Rr |
| Coordinates | 41.27860, -82.04975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.9 ft (58.2 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 646.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,949 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734700 |