Crocker Rd. over Plum Creek Crocker
Fair Condition42 years old361 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .17mi.east Of |
| Carries | Crocker Rd. |
| Crosses | Plum Creek Crocker |
| Coordinates | 41.27481, -81.95317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 361 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734645 |