Cowley Rd. over Bannister Ditch Cowley
Fair Condition86 years old1,484 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .40mi.south Of |
| Carries | Cowley Rd. |
| Crosses | Bannister Ditch Cowley |
| Coordinates | 41.28727, -81.98182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 93.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,484 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734556 |