Crocker Rd. over Bannister Dt Crocker
Fair Condition44 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.4mi.east Of |
| Carries | Crocker Rd. |
| Crosses | Bannister Dt Crocker |
| Coordinates | 41.27483, -81.98075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734629 |