T-624 Sunnyside RD over Over Lor-002 -0223
Good Condition53 years old588 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.23 Mi E Of Erie Co Line |
| Carries | T-624 Sunnyside RD |
| Crosses | Over Lor-002 -0223 |
| Coordinates | 41.40370, -82.30425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 837.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 588 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707877 |