Usr 20 over Swan Creek
Good Condition32 years old24,922 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 0.40 Mi. S. Of SR 2 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | Swan Creek |
| Coordinates | 41.61135, -83.66452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 1002.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,922 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800796 |