Sr-202 over Lost Creek
Good Condition71 years old3,264 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.91mi.s. Of Jct. Sr-41 |
| Carries | Sr-202 |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 39.99906, -84.16633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 633.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,264 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504058 |