Cr137 Swailes Rd. over Troy-concord Ditch
Good Condition12 years old2,062 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.89 Mi. E Of Cr49 |
| Carries | Cr137 Swailes Rd. |
| Crosses | Troy-concord Ditch |
| Coordinates | 40.01308, -84.20389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 217.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,062 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530000 |