Cr25a over Troy-concord Ditch
Good Condition25 years old11,310 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.32 S. Of Cr137 |
| Carries | Cr25a |
| Crosses | Troy-concord Ditch |
| Coordinates | 40.00863, -84.20074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 311.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,310 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531543 |