Swede Creek Road over Little Cow Creek
Good Condition11 years old1,684 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.5 Mi S/e Deschutes RD |
| Carries | Swede Creek Road |
| Crosses | Little Cow Creek |
| Coordinates | 40.59128, -122.22708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 342.2 ft (104.3 m) |
| Max Span | 137.8 ft (42 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1157.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,684 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0382 |